Ανέκδοτα με ηθικό δίδαγμα

Πήγαινε κάτω

Ανέκδοτα με ηθικό δίδαγμα Empty Ανέκδοτα με ηθικό δίδαγμα

Δημοσίευση από photoman Την / Το Τετ Δεκ 17, 2008 10:47 am

Ήταν ένας κουτσός που πήρε επίδομα αναπηρίας και αγόρασε μια Σκόντα. Αφού την αγόρασε την έκανε ταξί. Μπαίνει ο πρώτος πελάτης και του ζητάει να δει τσόντα. Αυτός δέχεται. Αυτό γίνεται και με πολλούς ακόμη πελάτες.
Ποιο είναι το ηθικό δίδαγμα;
Στου κουτσού τη Σκόντα όσο θέλεις τσόντα!

----

Πάει η Έρη στον μπαμπά της και του λέει:
- "Μπαμπά, θέλω λεφτά για να πάω να κάνω καρτ."
Και ο μπαμπάς της αποκρίνεται:
- "Πάρε 5 ευρώ, ελπίζω να σου είναι αρκετά."
- "Τι; 5 ευρώ δώσε μου 10 σε παρακαλώ", απαντάει η Έρη!
Τέλος πάντων της έδωσε 10 ευρώ και πήγε στο καρτ, και σε μια στροφή έφυγε το αμάξι και έσπασε το πόδι της η Έρηηηη!!!
Κάλιο 5 και στο χέρι παρά 10 και καρτ Έρη!!

----

Ο πρώην παίχτης του ΠΑΟ Γιώργος Δώνης παίρνει την οικογένειά του και επισκέπτονται μια ψαροταβέρνα στην Άνοιξη. Η ταβέρνα είχε και αυτή το όνομα Άνοιξη. Τον βλέπει ο μαγαζάτορας και τσακίζεται να τον εξυπηρετήσει.
-Κύριε Δώνη τιμή μας που μας προτιμάτε. Τι θα θέλατε να σας φέρουμε; Έχουμε απ'ολα.
-Ωραία, θέλουμε να μας φέρεις ένα χέλι
-Α, ξέρετε ειδικά το χέλι δεν είναι της εποχής, αλλά κάτι θα κάνουμε.
Μπαίνει μέσα και μετά από μερικά λεπτά βγαίνει και του λέει:
-Κύριε Δώνη, βρήκα ένα χέλι ειδικά για εσάς.
Ωραία, τρώνε και μένουν κατενθουσιασμένοι. Στο τέλος έρχεται ο λογαριασμός. Τον βλέπει ο Δώνης και γουρλώνει τα μάτια του όταν διαβάζει "Κατεψυγμένο χέλι 280€". Λέει στο μαγαζάτορα ότι το χέλι πάρα πολύ ακριβό. "Όπως σας είπα κύριε Δώνη, δεν είναι της εποχής, γι'αυτό"
Ποιο είναι το ηθικό δίδαγμα της ιστορίας;
Ένα το χέλι Δώνη και η Άνοιξη ακριβή.

----

Στο Rockwave στη Μογγολία βγαινει ο πρωτος τραγουδιστης. Δεν τελειωνει το πρωτο του κομματι και εχει γινει η σκηνη λαχαναγορα!!
Βγαίνει ο 2ος μια από τα ίδια! Βροχή τα ζαρζαβατικά!
Το ίδιο σκηνικό και με τον 3ο και τον 4 κλπ...
Στο τέλος αυτού του Festival αποφασίζουν να βγουν όλοι μαζί!
Ξεκινάνε. Λένε το πρώτο κομμάτι ΤΙΠΟΤΑ! Ούτε ένα κιχ!
Λένε το 2ο, πάλι! Παίρνουν φόρα και λένε όλοι μαζί όλο το ρεπερτόριο τους και δεν έχει πέσει ούτε σταφίδα!
Δίδαγμα...
Όπου λαλούν πολλοί Μογγόλοι αργεί να ξενερώσει!

----

Βρίσκονται στη Γερμανία ο Μπαχ, ο Μότσαρτ και ο Μέντελσον και συζητούν για ώρες για τις φοβερές συνθέσεις τους. Ξαφνικά πετάγεται ο Μπαχ, η ψυχή της παρέας και λέει:
- "Ρε παλικάρια, δεν πάμε κάνα ταξιδάκι να ξεσκάσουμε λίγο;"
Οι άλλοι απάντησαν θετικά και η κρουαζιέρα στην καραϊβική κανονίστηκε αμέσως. Ενώ λοιπόν οι τρεις μουσουργοί ρέμβαζαν στα κρυστάλλινα νερά της Καραϊβικής, τους επιτέθηκαν πειρατές! Κατέλαβαν το πλοίο τους και τους πήγαν στο πειρατικό πλοίο. Εκεί τους έδεσαν και τους τρεις στο κεντρικό κατάρτι. Ο αρχιπειρατής έλυσε πρώτα τον Μπαχ και του είπε:
- "Έτσι και δεχτείς να καθαρίσεις όλο το κατάστρωμα και να καθαρίσεις πατάτες, να πλύνεις πιάτα και γενικά όλες αυτές τις δουλειές, θα σου χαρίσω τη ζωή σου." Ο Μπαχ απάντησε:
- "Εμένα τα χέρια μου είναι πολύ σημαντικά, δεν μπορώ να τα τραυματίσω κάνοντας αυτά τα πράγματα. Εγώ προσφέρω έργο στην ανθρωπότητα κτλ."
Ο πειρατής χωρίς δεύτερη σκέψη του έκοψε το κεφάλι. Όταν ρώτησε και τους άλλους δύο, και οι δύο απήντησαν αρνητικά, οπότε ο πειρατής τους εκτέλεσε.
Το ηθικό δίδαγμα είναι ότι η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική!

----

Ένα σαλιγκάρι είναι παντρεμένο με έναν Κύκλωπα. Πεθαίνει ο Κύκλωπας και το σαλιγκάρι στενοχωρήθηκε πολύ, αλλά τελικά το ξεπέρασε και παντρεύτηκε και άλλον Κύκλωπα.
Το καλό το σαλιγκάρι ξέρει κι άλλο μονομάτη!!

photoman

Αριθμός μηνυμάτων : 52
Ασχολίες : dancing, ballet, French, chat
Registration date : 04/10/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης